Jaki klimatyzator do domu kupić?
Upalne lato daje się we znaki wielu osobom. Mimo że klimat w naszym kraju nie gwarantuje tropikalnej temperatury przez dłuższy okres, to jednak nieprzyzwyczajeni mocno odczuwamy, gdy tylko przez kilka dni słupek rtęci znajduje się powyżej trzydziestu kresek na termometrze. Istnieją różne sposoby radzenia sobie z tą niedogodnością, bo tak trzeba nazwać skwar panujący za oknem i warunki, jakie są wewnątrz nagrzanego domu. Najczęściej inwestujemy w tradycyjne wiatraki, jednak ich wydajność nie zawsze jest w stanie zagwarantować optymalną temperaturę i wilgotność powietrza. Dlatego też coraz częściej zaczynamy korzystać z klimatyzatorów, które nie tylko są wydajne, ale mogą być także używane w chłodniejsze dni. Te, w wielu przypadkach, wielofunkcyjne urządzenia zyskały renomę już w zachodniej i południowej części kontynentu, gdzie warunki atmosferyczne są szczególnie dotkliwe. Jak więc wybrać klimatyzator do domu? Jaki rodzaj będzie najbardziej wydajny i efektywny? Który zapewni nam optymalne warunki nawet podczas największych upałów?
Klimatyzator do domu - przydatne urządzenie na gorące dni
Klimatyzacja jeszcze kilka lat temu nie była zbyt popularna w naszych domach, a to dlatego, że jej cena była dosyć wysoka. Dziś, dzięki większej dostępności, stała się ona podstawowym elementem wyposażenia każdej nieruchomości. Działanie klimatyzatorów jest doceniane nie tylko ze względu na to, że schładzają powietrze w pomieszczeniu, ale także zapewniają jego odpowiednią wilgotność, aby warunki do życia były optymalne.
Przeprowadzone badania naukowe dowodzą, że zbyt gorące i zbyt wilgotne powietrze wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Optymalnym zakresem zarówno jednej, jak i drugiej wartości jest przedział:
- 23-26 stopni C
- 40-60% wilgotności
Regulacja temperatury powinna być jednak przeprowadzana rozsądnie. Jej różnica pomiędzy wnętrzem domu, a na świeżym powietrzu, nie powinna wynosić więcej niż 7 stopni C. W przeciwnym przypadku nasz organizm będzie miał problemy z adaptacją. Może to się skończyć między innymi problemami z zatokami czy nawet przeziębieniem.
Ważne jest także, aby w domu nie było czuć ruchu powietrza. Jeśli wartość ciągu powietrza wyniesie powyżej 2 metrów na sekundę, pojawi się ryzyko rozwoju infekcji. Mimo to, rozsądne używanie klimatyzatora w domu nie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wystarczy umiejętnie operować parametrami, aby wartości znajdowały się w optymalnych zakresach.
Skorzystaj z naszych usług: montaż klimatyzacji i serwisowanie urządzeń
Jakie są rodzaje klimatyzatorów?
Na rynku można znaleźć dwa podstawowe rodzaje klimatyzatorów - przenośne i stacjonarne. Klimatyzatory przenośne sprawdzają się idealnie wtedy, gdy potrzebujemy mobilnego urządzenia, jednak poziom hałasu, jaki generują, może niekiedy przeszkadzać. Ponadto są mniej skuteczne niż klimatyzatory stacjonarne. Dlatego też coraz częściej w domach montowane są klimatyzatory typu split i multisplit, które dają znacznie lepsze efekty swojej pracy.
Chcesz wiedzieć więcej na temat klimatyzacji: Jak działa klimatyzacja?
Klimatyzatory przenośne monoblokowe
Klimatyzatory przenośne są nie tylko stosunkowo tanie, ale także bardzo proste w obsłudze. Bardzo często wykorzystywane są one do niewielkich pomieszczeń, gdzie nie potrzeba bardziej skomplikowanych urządzeń. Ważne, aby umieszczać je przy oknie, które można otworzyć, ponieważ niezbędne jest wyprowadzenie na zewnątrz rury, odpowiedzialnej za usuwanie ciepłego powietrza. Jest to oczywiście największa wada tego sprzętu.
Klimatyzator przenośny nie jest także zbyt wydajny, tym bardziej, gdy musi pracować przy stale uchylonym oknie. Trzeba także zaznaczyć, że tańsze modele pracują bardzo głośno, dlatego nie sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych, a także w tych, gdzie cisza jest wymagana. Ponadto są one wyposażone tylko w jedną rurę, co sprawia, że wytwarza się podciśnienie w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Klimatyzator przenośny, który jest nieco lepszym modelem i jednocześnie droższym, zazwyczaj ma możliwość wyprowadzenia dwóch rur, które zapewniają wydajniejszą pracę i nie powodują powstawania podciśnienia. Do zalet z pewnością należy zaliczyć to, że klimatyzatory przenośne są bardzo proste w obsłudze, nie wymagają pozwolenia na montaż, a także mają prostą konstrukcję.
Klimatyzatory typu split
Klimatyzator typu split to najczęściej spotykane urządzenie w domach. Składa się on z dwóch części - jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Ich ogromną zaletą jest bardzo duża wydajność przy naprawdę niewielkich rozmiarach. Ponadto pracują znacznie ciszej niż tanie klimatyzatory przenośne. Wpływ na to ma przede wszystkim umiejscowienie jednostki napędowej poza budynkiem, a więc generowany hałas nie jest słyszalny wewnątrz domu.
Klimatyzator split nie potrzebuje także zbyt wiele miejsca, a zazwyczaj umiejscowiony jest nad oknem, gdzie praktycznie go nie widać. Większość klimatyzatorów typu split to modele ścienne, gdzie jednostka wewnętrzna montowana jest na ścianie, w odległości około trzydziestu centymetrów od sufitu. Rzadziej, aczkolwiek również stosowane, są klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe. Parownik, który łudząco przypomina grzejnik, umieszczany jest na podłodze, najczęściej we wnęce okiennej, lub montowany bezpośrednio do stropu dachu. Niewątpliwie dużą zaletą tej drugiej konfiguracji jest to, że przepływ powietrza jest podobny do modeli kasetonowych.
Klimatyzatory typu multisplit
Klimatyzatory typu multisplit są bardzo podobne do standardowych splitów. Różnica polega na tym, że zamiast jednej, jest w nim kilka jednostek wewnętrznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie może pracować w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Natomiast ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz poprzez jedną jednostkę zewnętrzną. Z pewnością dużym minusem tego typu klimatyzacji jest to, że nie da się regulować temperatury w pomieszczeniach na swój sposób. Raz ustawiona wartość, w centralce sterującej, będzie napędzać chłodne powietrze do wszystkich pokojów.
Klimatyzatory stacjonarne monoblokowe
Klimatyzatory stacjonarne monoblokowe, jak w przypadku przenośnych, składają się tylko z jednej części. Niezbędne jest więc ich umieszczenie w specjalnym otworze ściennym lub wnęce okiennej, tak aby parownik mógł się znaleźć wewnątrz domu, a skraplacz poza nim. Należy jednak dodać, że jest to rozwiązanie bardzo rzadko stosowane w mieszkaniach i domach. Ponadto kompletnie nie nadaje się ono do małych pomieszczeń.
Hałas, jaki generuje urządzenie, jest niezwykle duży i uciążliwy. Dodatkowo montaż wymaga nie tylko fachowej wiedzy i umiejętności, ale także mocno ingeruje w ściany budynku, gdyż trzeba się przez nie przebić. Dlatego też zaleca się jego zaplanowanie już na etapie stawiania murów, aby później nie było komplikacji.
Polecamy usługi Forsart: Klimatyzatory Częstochowa - montaż i serwis
Gdzie powinien być zamontowany klimatyzator?
Montaż klimatyzatora najlepiej jest zaplanować jeszcze przed budową domu. Warto wtedy zastanowić się nad urządzeniami typu multisplit lub kanałowymi, które będzie można rozprowadzić po wszystkich pomieszczeniach. Jeśli jednak nie będzie takiej możliwości, powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie wymagania musi spełniać klimatyzator i w jakim pomieszczeniu będzie on koniecznie potrzebny.
Najczęściej wybór padnie na salon, w którym spędzamy najwięcej czasu oraz sypialnia, gdzie będzie można zadbać o optymalne warunki do snu. Docenić jego pracę można szczególnie w upalne lato, gdy temperatura w nocy sięga powyżej dwudziestu kresek na termometrze. Jednostkę wewnętrzną montuje się zwykle na ścianie, tuż nad oknem lub pod parapetem, aby urządzenie mogło od razu wyłapywać ciepłe powietrze i je schładzać.
Coraz częściej w domach stosuje się podwieszane sufity, ale także i do nich można wybrać klimatyzator, który zagwarantuje optymalne warunki snu i komfort życia. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się urządzenia kanałowe lub kasetonowe. W przypadku klimatyzatorów kanałowych można je zamontować nie tylko w schładzanym pomieszczeniu, ale także poza nim, na przykład na strychu. Łącznikiem wtedy będzie rura, odpowiedzialna za transport powietrza.
Przy montażu jednostek wewnętrznych, należy zadbać o swobodę obiegu powietrza. Oznacza to, że urządzenie nie może być niczym zasłonięte. Drugą ważną kwestią jest kierunek strumienia powietrza. W żadnym wypadku nie powinien on być kierowany na osoby znajdujące się w pomieszczeniu, gdyż bardzo łatwo wtedy o rozwój infekcji i przeziębienie. Najlepszym rozwiązaniem będzie ukierunkowanie powietrza tak, aby mieszało się z ciepłym tuż pod sufitem.
Nowoczesne modele klimatyzatorów słyną z tego, że nie generują hałasu o dużym natężeniu. Mimo to nie zaleca się ich umieszczać w narożniku pomieszczenia, gdyż odbity od trzech płaszczyzn dźwięk będzie się bardzo mocno roznosić. Ważna jest również kwestia czujnika temperatury. Odpowiedzialny jest on głównie za sterowanie pracą klimatyzatora. Wystawiając go na bezpośrednie działanie słońca, sprawi, że do urządzenia zaczną docierać fałszywe sygnały.
Dowiedz się więcej na ten temat: Jak ukryć klimatyzator na balkonie?
Jak jest zbudowany i jak działa klimatyzator?
Klimatyzacja jest powszechnie stosowana w domach, gdyż znacząco podnosi komfort życia, w szczególności w ciepłe dni. Specyfikę pracy klimatyzatora bardzo często porównuje się do tego, jak działa lodówka. Każde urządzenie tego typu składa się bowiem z dwóch wymienników ciepła - w części wewnętrznej jest to parownik, w części zewnętrznej jest to skraplacz. Ponadto znajduje się w nim także zawór rozprężny, sprężarka oraz wentylatory, które wymuszają przepływ powietrza wokół wymienników ciepła, co przekłada się na bezpieczną i skuteczną pracę systemu klimatyzacji w domu.
Czynnikiem roboczym jest najczęściej freon, który obiega parownik i skraplacz. Z pierwszej części pobiera ciepło, a w drugiej je oddaje, przez co jest ono wydalane na zewnątrz pomieszczenia. W taki o to sposób ochładza się wnętrze, w którym pracuje klimatyzator. Kilka lat temu największą bolączką tych urządzeń była głośna praca. Obecnie stosuje się innowacyjne obudowy, które skutecznie wygłuszają urządzenie. Ponadto jednostka zewnętrzna, która, jak sama nazwa mówi, znajduje się na zewnątrz budynku, składa się ze sprężarki i wentylatora skraplacza, czyli modułów, które generują największy hałas.
Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator do domu?
Wybór klimatyzatora do domu nie jest najłatwiejszą sprawą. Warto przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwości, jakie oferują urządzenia znajdujące się na rynku. Istotne są także dodatkowe funkcje, a także cena, która w przypadku niektórych modeli może przerastać nasz budżet. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora do domu?
Dla wielu osób istotny jest poziom hałasu. Jest to bardzo ważne, tym bardziej, jeśli urządzenie ma być zamontowane w sypialni, a także dla osób, które są wrażliwe na hałas. Wpływ na ten czynnik ma także moc klimatyzatora. Im będzie ona wyższa, tym urządzenie może być głośniejsze. Dlatego wielu ekspertów poleca porównać klimatyzatory o podobnej mocy chłodniczej pod względem hałasu. Warto także zaznaczyć, że im cichszy będzie dany model, tym cena za niego będzie wyższa. Najczęściej te wartości podawane są przez producenta, jednak i tutaj trzeba zachować czujność. Przede wszystkim podają oni dane dla danego biegu pracy i odległości, w jakiej były one mierzone.
Regulacja nadmuchu powietrza jest równie istotna. W urządzeniach wyższej klasy, gdzie moc chłodnicza również jest wyższa, istnieje możliwość ręcznego ustawiania siły, a także kąta nadmuchu. Jest to bardzo przydatna opcja, gdyż można łopatki tak ustawić, aby możliwie jak najefektywniej schłodzić część pomieszczenia, która najmocniej się nagrzewa. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na opcję regulacji temperatury. Obecnie większość modeli oferuje taką możliwość dzięki specjalnym ustawieniom na pilocie. Należy jednak pamiętać, aby wartość temperatury za oknem i wewnątrz domu nie różniła się od siebie o więcej niż 7 stopni C.
Wiele osób zwraca również uwagę na inne parametry klimatyzatorów. Jednym z nich jest klasa energetyczna. Im jest ona wyższa, tym mniej energii elektrycznej będzie pobierać urządzenie do swojego funkcjonowania. To oczywiście przełoży się na stosunkowo niskie rachunki. Warto także zobaczyć, co oferuje zamontowana automatyka.
Wśród dostępnych opcji powinny pojawić się:
- system regulacji układu chłodniczego, nagrzewnicy lub pompy ciepła
- system informujący o konieczności wymiany filtra, opróżnienia zbiornika skroplin i uzupełnienia wody w nawilżaczu
- system uruchamiający nawilżacz powietrza
- system alarmujący o przekroczeniu wartości parametrów powietrza
Ile kosztuje montaż klimatyzacji?
Montaż klimatyzacji to zazwyczaj koszty robocizny. Kwota całego założenia systemu będzie głównie bazować na cenie samego urządzenia. Najtańsze i najprostsze można kupić już za około tysiąc złotych, ale raczej nie będą oferować wysokiej jakości i efektywności swojej pracy. Urządzenia typu split, a więc najpopularniejsze klimatyzatory do domu, o średniej mocy 3,5 kW będą kosztować od półtora do dwóch tysięcy złotych.
Im wyższa będzie moc klimatyzatora, tym wyższa będzie cena za niego. Najdroższe będą oczywiście urządzenia typu multisplit, które oferują wysoką wydajność i możliwość rozprowadzenia systemu po kilku pomieszczeniach. Koszt montażu uzależniony jest od skomplikowania prac i wyboru urządzenia. Każda z firm zajmująca się instalacją klimatyzacji w domach, podchodzi indywidualnie do każdego klienta. Nie da się bowiem z góry określić, ile będzie kosztować całe zlecenie.
Mimo iż koszty mogą być niekiedy bardzo wysokie, klimatyzatory z pewnością są urządzeniami, które znacząco podwyższają komfort życia. Ich wpływ na nasze funkcjonowanie będzie szczególnie odczuwalny w przypadku wysokich, niekiedy wręcz tropikalnych, temperatur, do których raczej nie jesteśmy przystosowani. Należy jednak pamiętać o tym, aby zakup klimatyzatora planować jeszcze przed budową domu, gdyż prace związane z jego późniejszym montażem mogą generować konieczność przeprowadzenia remontu, a co za tym idzie - wydaniem dodatkowych pieniędzy.