Jaki klimatyzator do mieszkania?
Jak wybrać odpowiednią klimatyzację do mieszkania? Jaka będzie najefektywniejsza? Pomagamy w wyborze klimatyzatora, który spełni najbardziej wygórowane wymagania. Przed zakupem odpowiedniego urządzenia, należy przede wszystkim określić to, czego od niego oczekujemy oraz ile możemy za niego zapłacić. Najpopularniejszym rodzajem tego urządzenia są klimatyzatory typu split.
Klimatyzator typu split, przenośny i multisplit
Czy klimatyzatory przenośne są odpowiednio wydajne i efektywne? Jaka jest różnica między klimatyzatorem split a innymi modelami, które są dostępne na rynku? Większość ludzi wychodzi z założenia, że klimatyzacja do mieszkania jest stosunkowo droga i niekiedy po prostu nie opłaca się wydawać na nią pieniędzy. Jednak po założeniu jej zazwyczaj zmieniają zdanie i doceniają to, ile dobrego może dać takie urządzenie. Na rynku można wybierać spośród kilku popularnych rozwiązań.
Klimatyzator przenośny to świetne rozwiązanie dla osób, które często zmieniają miejsce pracy. W celu jak największego komfortu warto zainwestować w tego typu urządzenie, gdyż można je łatwo przenosić i cieszyć się optymalną temperaturą do wykonywania zadań. Klimatyzatory split bardzo dobrze spełnia swoją funkcję w pomieszczeniach, gdzie upał daje się we znaki przez całe lato. Poziom hałasu, jaki generuje, jest bardzo niewielki, a samo urządzenie jest stosunkowo wydajne. Multisplit jest systemem, który idealnie sprawdzi się w domach i biurowcach, gdzie potrzebne jest chłodzenie wszystkich pomieszczeń, przy pomocy jednego sprzętu w tym samym czasie. Jest o wiele tańszy w porównaniu do zakupu kilku niezależnych urządzeń, jednak pobór energii elektrycznej może być większy.
Dowiedz się więcej na temat klimatyzacji domowej.
Jaki wybrać klimatyzator do mieszkania - na co zwrócić uwagę?
Jaka klimatyzacja do mieszkania będzie najlepsza? Wiele zależy od indywidualnych preferencji jej użytkownika oraz potrzeb, jakie musi ona spełniać. Należy więc wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, a takich aspektów jest kilka.
Poziom hałasu
Jednym z kryteriów, które powinno być brane pod uwagę to właśnie poziom hałasu, jaki generuje urządzenie. Jest to szczególnie ważny parametr dla osób, które są wrażliwe na jednostajny szum. Klimatyzator typu split ma elementy generujące hałas w głównej mierze poza mieszkaniem, a więc nie będzie trzeba się obawiać, że jego praca będzie zakłócać spokój i wypoczynek domownikom.
Podczas wyboru urządzenia należy kierować się wartościami na poziomie 35dB, która jest porównywalna z cichą rozmową. W celu uzyskania informacji, jaki wybrać klimatyzator ze względu na hałas, warto zajrzeć do instrukcji dołączonej do każdego modelu, w której są zawarte takie informacje.
Regulacja temperatury
Regulacja temperatury jest niezwykle istotna. W modelach standardowych tą wartością możemy operować w sposób skokowy za pomocą pilota. Zazwyczaj do wyboru są dwie prędkości kręcenia się wentylatora, a w bardziej rozbudowanych klimatyzatorach nawet trzy. Niektóre urządzenia mają także tryb auto, który sam ustawia optymalny bieg podzespołu, który utrzyma wybraną temperaturę. Nowoczesne i jednocześnie godne polecenia są klimatyzatory z inwerterem, które ochładzają taką ilość powietrza, jaka w danej chwili jest potrzebna. Działanie te możliwe jest poprzez płynną zmianę biegów pracy wentylatora. Wybierając taki model, można zaoszczędzić nawet 40% energii, w stosunku do tradycyjnego urządzenia. Ponadto będzie on także znaczenie krócej chłodził powietrze i charakteryzuje się dłuższą żywotnością komponentów.
Tryb grzewczy
Tryb grzewczy jest obecnie coraz częściej wykorzystywany w klimatyzatorach. Nawet tańsze modele posiadają taką opcję. Tryb grzewczy działa na zasadzie pompy, która pobiera ciepło z otoczenia i ogrzewa nim wnętrze pomieszczenia. Jest to bardzo przydatna opcja w okresie przejściowym, gdy temperatury niekiedy spadają poniżej zera, a sezon grzewczy jeszcze się nie zaczął.
Montaż klimatyzacji
Montaż klimatyzacji jest równie istotny co inne czynniki, które decydują o wyborze danego urządzenia. Zazwyczaj większość modeli zbudowana jest z dwóch części, jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Aby klimatyzacja mogła działać, niezbędne jest ich połączenie, co często wiąże się z przebijaniem ściany lub koniecznością montażu podwieszanego sufitu. Można także skorzystać z urządzeń przenośnych, w przypadku których nie ma dwóch jednostek, gdzie jedna znajduje się na zewnątrz budynku, a druga wewnątrz.
Automatyka w klimatyzatorach domowych
Nie ma wątpliwości co do tego, że klimatyzatory, aby działać, muszą mieć zamontowany odpowiedni system sterujący nimi. Automatyka, która się w nich znajduje, oferuje wiele udogodnień, które dla potencjalnych użytkowników będą bardzo ważne. Klimatyzatory można programować w kilku cyklach:
-
dobowym
-
tygodniowym
-
godzinowym
Dzięki temu można wybrać, kiedy i w jakiej intensywności urządzenie ma pracować. W wielu modelach jest także możliwość ustawienia nocnego trybu pracy, gdy klimatyzator chodzi znacznie ciszej, a także wybierać temperatury, w jakich powinien się włączać i wyłączać.
Zastosowanie automatyki ma więc bardzo istotne znaczenie. W jednych modelach może być ona znacznie bogatsza, w innych znacznie bardziej oszczędna, co przekłada się także na koszt takiej instalacji. Wybór urządzenia powinien być dostosowany także do wielkości mieszkania, w jakim będzie się ono znajdować. Zbyt duży klimatyzator będzie tylko generować większe koszty, a zbyt mały nie da rady schłodzić pomieszczeń. Tak samo jest z wyborem dodatkowych opcji. Należy zastanowić się, czy poszczególne tryby automatyki są niezbędne, czy można się bez nich obejść. Może się bowiem okazać tak, że automatyczne sterowanie łopatkami, temperaturą, czy trybem pracy, będzie kompletnie niepotrzebne, a jednak będzie trzeba za to zapłacić.
Wentylowanie pomieszczenia - potrzebne czy nie?
Wbrew temu, co większości użytkowników się wydaje, klimatyzacja nie pracuje na powietrzu zewnętrznym tylko wewnętrznym. Oznacza to, że schładza pomieszczenie przy pomocy powietrza, które pobiera z jego wnętrza. Niezbędne jest więc okresowe wentylowanie pokoju, aby zapewnić domownikom dopływ świeżego powiewu.
Na rynku są także dostępne nowoczesne modele klimatyzatorów, które ochładzają lub ogrzewają wnętrze przy pomocy powietrza zaczerpniętego z zewnątrz budynku. W tym przypadku można, ale nie trzeba wentylować go. Dodatkowo sam proces wymiany ciepła będzie znacznie bardziej efektywny.
Filtry powietrza w klimatyzacji
Bardzo ważną częścią w klimatyzacji są filtry powietrza. Dlaczego? Większość urządzeń do schładzania pomieszczenia wykorzystuje znajdujące się w nim powietrze. Nieustanna cyrkulacja tego samego źródła powoduje jego osuszanie i wznoszenie się kurzu oraz innych bakterii, czy roztoczy. W nowoczesnych klimatyzatorach stosuje się filtry powietrza, które są coraz bardziej unowocześniane, jednak przed ich wyborem należy zdecydować się, co taki filtr ma usuwać, pył, kurz, pleśń, czy zapachy z kuchni. Powinno się również pamiętać o tym, aby ten element był regularnie wymieniany, albo przynajmniej czyszczony, o ile jest wielokrotnego użytku.
Klimatyzatory ewaporacyjne do mniejszych mieszkań
Wielu sprzedawców oferuje swoim klientom zamienniki tradycyjnej klimatyzacji. Wśród nich znajdują się urządzenia nazywane klimatyzatorami ewaporacyjnymi, klimatyzerami, czy też klimatorami. Taki sprzęt rzeczywiście przynosi natychmiastową ulgę domownikom podczas upałów, jednak nie mają możliwości sterowania temperaturą. Mają one wbudowany wentylator, który od razu wprawia w ruch znajdujące się wewnątrz pomieszczenia powietrze, co niesie za sobą natychmiastową ulgę dla osób przebywających w pobliżu urządzenia.
Dodatkowo klimatyzatory ewaporacyjne są wyposażone w zbiornik na wodę, który od czasu do czasu należy uzupełniać, aby mogła ona podczas odparowywania odbierać ciepło z powietrza, które przepływa przez sprzęt. Dzięki temu temperatura także nieco spada. Bardzo często producenci polecają zastosowanie specjalnych wkładów z lodem, które są znacznie efektywniejsze niż woda. Moc chłodzenia takiego urządzenia jest niewielka, czego przykładem może być to, że producenci o niej praktycznie wcale nie informują.
Urządzenia tego typu mają jednak kilka zalet. Przede wszystkim ich cena oscyluje w granicach 200 - 300 złotych, czyli o wiele mniej niż standardowa klimatyzacja. Do działania nie potrzebują zbyt wiele energii elektrycznej. Kłopotliwa może być tylko konieczność dolewania wody lub dokładania lodu. Specjaliści polecają wykorzystanie klimatyzatorów ewaporacyjnych tylko w przypadku, gdy nie stać danej osoby na zakup lepszego i wydajniejszego sprzętu, który jest znacznie droższy.